Rav inbjuder dig till årsmöte

Plats: Uppsala Clarion Hotel,
Dragarbrunnsgatan 23
753 20, Uppsala, Sverige

Tid: Söndagen den 29 mars kl 12,00

Kom ihåg att sommartid börjar denna dag.

Rav bjuder på kaffe och macka.

Vi börjar Årsmötet med att Tommy Dahl kommer att berätta om sitt arbete inom Rättspsykiatrisk vård, juridik, undersökning, vård på institution.

Tommy är specialistsjuksköterska i psykiatri och har tjänstgjort inom rättspsykiatri sedan 1990 samt även på RMV Huddinge där Rättspsykiatriska Undersökningar görs, sk RPU.

Efter detta vidtar årsmötet

Vi beräknar hålla på ca 3 timmar

Motioner inlämnas till Styrelsen senast den 20 Mars via Mail

Välkommen!
/Styrelsen i RAV

Anmälan till Eva-Britt Gabrielsen tel 070-534 18 82 mail till rav1996@live.se

Roland Jangestig tel 070 520 50 81 mail till j.roland@telia.com

Anmälan senast den 20 Mars

Språkrör, föreläsare och ledamot

Ewa-Britt Gabrielsen

Hej, jag heter Ewa-Britt Gabrielsen och är från Gävle. Jag är mamma till Marcus som helt oprovocerat sparkades ihjäl på Kungsgatan i Stockholm den 5 maj 2005. Marcus avled den 7 maj utan att ha vaknat upp efter de massiva sparkar han fått mot sitt huvud.

Marcus var vår ende son och i september samma år skulle han ha fyllt 30 år. Alla Marcus framtidsdrömmar, och även våra, totalkraschade på en sekund. Min man Oddvar och jag bestämde tidigt att göra något för att försöka hejda detta totalt meningslösa våld som pågår i vårt samhälle.

Marcus sa alltid att man skulle lägga energin på bra saker. Det har vi försökt göra genom att vara ute i skolor och berätta om vad sparkar och slag kan få för följder. Tyvärr avled Oddvar i november 2009. Jag kommer att fortsätta med vårt arbete i mån av tid och ork.

Föreläsningen består av en bildpresentation av Marcus där man får lära känna honom medan jag berättar. Efter det följer ett bildspel med musik från platsen där allt hände och fram till domarna som avkunnades. Sist spelas en sång som Marcus bästa barndomsvän skrev den natten när han fick reda på vad som hänt. Efteråt får man ställa frågor. Föreläsningen tar cirka 60 till 90 minuter.