Anhörigträff 14 december 2025 i Göteborg

Tid: 14 december Kl. 13-17. RAV bjuder på fika med smörgås. 

Plats: Home hotel Odin, Odinsgatan 6, Göteborg

Vi, anhöriga och närstående till våldsdödade, träffas för att dela erfarenheter och prata om sådant som kan vara svårt för andra att relatera till. Alla känslor får finnas och det som sägs stannar i rummet. Det finns inga krav på att berätta eller prata, om man inte själv vill. Bara vetskapen att omges av andra som är i liknande situation, är hjälpsamt och stärkande.

För anmälan och frågor kontakta: 
Ordförande Ewa-Britt Gabrielsen 070-5341882 eller kontaktperson Matilda Arnesdotter 073-9957940

Det går även bra att skicka meddelande till: rav1996@live.se

Vi ses i Göteborg!

 

Språkrör, föreläsare och ledamot

Ewa-Britt Gabrielsen

Hej, jag heter Ewa-Britt Gabrielsen och är från Gävle. Jag är mamma till Marcus som helt oprovocerat sparkades ihjäl på Kungsgatan i Stockholm den 5 maj 2005. Marcus avled den 7 maj utan att ha vaknat upp efter de massiva sparkar han fått mot sitt huvud.

Marcus var vår ende son och i september samma år skulle han ha fyllt 30 år. Alla Marcus framtidsdrömmar, och även våra, totalkraschade på en sekund. Min man Oddvar och jag bestämde tidigt att göra något för att försöka hejda detta totalt meningslösa våld som pågår i vårt samhälle.

Marcus sa alltid att man skulle lägga energin på bra saker. Det har vi försökt göra genom att vara ute i skolor och berätta om vad sparkar och slag kan få för följder. Tyvärr avled Oddvar i november 2009. Jag kommer att fortsätta med vårt arbete i mån av tid och ork.

Föreläsningen består av en bildpresentation av Marcus där man får lära känna honom medan jag berättar. Efter det följer ett bildspel med musik från platsen där allt hände och fram till domarna som avkunnades. Sist spelas en sång som Marcus bästa barndomsvän skrev den natten när han fick reda på vad som hänt. Efteråt får man ställa frågor. Föreläsningen tar cirka 60 till 90 minuter.